Ve Deniz Baykal konuştu

Ve Deniz Baykal konuştu
Seçimden bu yana ortada gözükmeyen Deniz Baykal'ın yüzü gülüyor. CHP lideri yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.Abone ol

CHP lideri Baykal, "Seçimin mağlubu iktidardır" dedi ve ekledi: "Halk 2 yıl daha bunları görmeli, bu yüzden erken genel seçime gerek yoktur. Oylarımızda yükseliş var"..

ERKEN SEÇİME GEREK YOK

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel seçimlerin mesajını Okan Müderrisoğlu aracılığıyla Sabah'a değerlendirdi. Baykal, yerel seçim sonuçlarının siyasette renklenme ve hareketlenme getireceğini belirterek, "Bu seçimin mağlubu iktidardır. Halk 2 yıl daha bunları görmeli, erken genel seçime gerek yok" dedi. Baykal, sorularımızı şöyle yanıtladı:

KILIÇDAROĞLU'NUN DURUMU

Bunlar seçim sonrası alıştığımız tablolar. CHP'de liderlik sorunu yok.

İKTİDARD maryland seo A BOZULMA BAŞLAMIŞTI

Seçimler Türk siyasi hayatında yeni bir dönemi başlatıyor. İktidar partisinin yükselen siyasi parti konumundan inişe geçtiği tescillendi. Bu bütün siyasi çerçeveyi etkileyecek bir gelişme. AKP, sadece varolan yüksek gücüyle değil, yükselen parti kimliğiyle de yakın zamana kadar ekonomiye, dış politikaya hatta seçmene bakışıyla giderek farklılaşmıştı. Bu iktidarda yer yer bozulmaya yol açmıştı.

GENEL SEÇİMLERE FARKLI BİR PSİKOLOJİ İLE GİRİLECEK
Bakanlar, valiler, yardımlar, para gücü hatta tehdide rağmen iktidar partisinin oy oranında 8 puanlık kaybın ortaya çıkması, genel seçimlere farklı bir psikoloji ile girileceğini gösteriyor. İl genel meclisi bazında 8 puanlık azalmanın yerel seçimde ortaya çıkması, üstelik iktidarın kalıcı olduğu bilinirken, bu tablonun görülmesi yeni siyasi havayı daha da anlamlı hale getiriyor. İktidarın gücünün yerel seçimlerdeki etkisi dikkate alındığında AKP'deki gerçek erime 12-13 puan demektir.

SEÇMEN İLGİSİNDE KABARMA

CHP, MHP, SP ve DTP'de yani muhalefetin tüm renklerinde bir toparlanma var. Tüm muhalefet partilerinde oy artışı, seçmen ilgisinde kabarma gözleniyor. Belediye başkanlıkları sayısındaki artış da bu durumu teyit ediyor.
MUHALEFET KOŞULLARINA RAĞMEN

2004-2009 dönemini ele aldığımızda il genel meclisi bazında oylarımızda 5 puan artış söz konusu. Yüzde 18.2'den yüzde 23.2'ye yükseldik. Üstelik muhalefet koşullarına rağmen bu sonuç elde edildi.

KRİZ VE YOLSUZLUKLAR

Biz, bu seçim kampanyasında Kuran, çarşaf açılımı gibi unsurları meydanlarda hiç kullanmadık. Seçim sürecinde ekonomik kriz ve yolsuzluklar üzerinde durduk. Ancak, seçmenin mesajı şimdiye kadar CHP'ye yapılan suçlamaların haksız olduğunu ortaya çıkardı. İnsanların inançlarına, özel yaşamlarındaki tercihlerine saygı duyan parti kimliğimiz daha net anlaşıldı.

ANTALYALI NE YAPTIĞINI BİLİYOR

Başbakan'ın sözleri, Antalyalı'yı anlayamadığını gösteriyor. Çünkü, Antalyalı ne yaptığını çok iyi biliyor. Başbakan'ın problemi de bu. Antalyalı seçmen çok bilinçli ve saygın bir tavır sergiledi. Bu, her şeye karşı bir tavır. Başbakan'ın Antalya'yı özel hâkimiyet alanına dönüştürme çabasından tutun da Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü seçimlerinde birinci olan sayın Mustafa Akaydın'a karşı sergilenen yakışıksız tavra kadar. Antalyalı bütün bu gerçekleri gördü ve iktidara da gösterdi.Kategori : GÜNCEL