ABDnin yeni Afganistan stratejisi

  • Ana Sayfa
  • ABDnin yeni Afganistan stratejisi
ABDnin yeni Afganistan stratejisi
Hindistan, ABD'nin yeni Afganistan stratejisinden memnun olduğunu belirterek, bu yeni stratejide bir rol üstlenmeye hazır olduğunu da bildirdi. Abone ol

Hindistan, ABD'nin yeni Afganistan stratejisinden memnun olduğunu belirterek, bu yeni stratejide bir rol üstlenmeye hazır olduğunu da bildirdi.

Dışişleri Bakanı Şivşankar Menon, yaptığı açıklamada, ABD'nin yeni Afganistan stratejisinin Paki maryland seo stan'da kökleri bulunan aşırı unsurların bastırılmasına yönelik de kapsamlı bir plan olduğunu söyledi.

ABD'nin yeni planında, aşırı unsurlara karşı mücadelenin Afganistan'da ve Pakistan'daki köklerine yönelik olacağı yönündeki iradenin açık ifadesinden memnun olduklarını belirten Menon, Hindistan'ın bu uluslararası çabanın başarıya ulaşmasında doğrudan çıkarı olduğunu kaydetti.

Menon, Yeni Delhi'nin sorumlu bir güç olarak, aşırı unsurların her türlüsünün yenilgiye uğratılmasında yapıcı bir rol üstlenmeye hazır olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'ın Afganistan'daki yeni stratejisini geçen hafta açıklayarak, ilk hedeflerinin Afganistan ve Pakistan'da El Kaide'yi dağıtmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak olduğunu bildirmişti.

Obama, bu mücadele için İran, Rusya, Hindistan, Çin ve NATO müttefiklerinin de yer alacağı yeni bir temas grubu oluşturma isteğini de dile getirmişti.

Washington ayrıca, Afganistan'da asker ve polisin eğitimini sağlamak üzere bu ülkeye ek 4 bin asker daha göndermeyi planlıyor.

Afganistan ve Pakistan hükümetleri de ABD yönetiminin yeni Afganistan stratejisini memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.Kategori : DÜNYA