YSKdan TVlere seçim cezası!

YSKdan TVlere seçim cezası!
YSK Başkanı Aydın, seçimlerin kendileri için sorunsuz geçtiğini söyledi. Aydın yasaklara uymayan TV'lere ise sert çıktı.Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ''düzenli, tarafsız, herkesin güvenebileceği bir seçim olduğunu'' belirterek, ''bizim yönümüzden gurur vereci bir olay'' dedi.

Televizyon kanallarının seçim günündeki yayın yasaklarına uymadıklarını ifade eden Aydın, ''Tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak'' diye konuştu.

Aydın, YSK'dan çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, seçimde kazanamayan kamu çalışanlarının görevlerine ge sağlık seo ri dönmesi konusunda nasıl bir prosedür izleneceğini sorması üzerine, yasaya göre bu kişilerin 2 ay içinde görevlerine dönme hakları olduğunu ve buna göre başvuruda bulunacaklarını hatırlattı.

''Şu anda kesin sonuçlar belli mi?'' şeklindeki soruyu Aydın, ''Şu anda biz kesin sonuçları açıklamadık'' şeklinde yanıtladı.

Aydın, seçim sonuçlarına itiraz olup olmadığı yönündeki soru üzerine, henüz bir itiraz gelmediğini belirtti.

Bir itiraz olması durumunda yarın 14.00'a kadar önce ilçe seçim kurullarına, ilçenin kararını itiraz edilmesi durumunda il seçim kurullarına başvurulacağını anlatan Aydın, ''İlin kararına itiraz edilirse bize gelecek. Daha şu anda bize gelmiş bir şey yok'' dedi.

Aydın, bir gazetecinin ''seçimlerin genelde sorunsuz geçtiği'' yorumuna, ''ufak tefek olaylar'' yaşandığı karşılığını verdi.

Seçimle ilgili bir mesajı olup olmadığı sorulan Aydın, şunları söyledi:

''Milletimize hayırlı uğurlu olsun. YSK olarak seçimde görev alan herkese, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma oldu. Tatsız olaylar da oldu bazı yerlerde, öldürme olayları falan oldu, olmaması gereken.

Bizim yönümüzden seçim düzenli, tarafsız, herkesin güvenebileceği bir seçim oldu, bizim yönümüzden gurur vereci bir olay.''

Seçim yasaklarına uymayan bazı televizyon kanalları olduğunu ifade eden gazeteciye Aydın, ''Bazı değil hepsi. Bütün televizyon kanalları maalesef yasanın ilgili maddesine uymadılar. Bunu özellikle mi yaptılar, nasıl yaptılar bilmiyorum, tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak. Biz kanalların hepsini tespit ettik.

Evimizdeki televizyonda o gün biz de izliyorduk. Ona göre tespit ettik. Herhalde RTÜK de bunları tespit edip bize gönderecek. Biz de ona göre sonucunda gereken kararı vereceğiz'' yanıtını verdi.

''Bu hafta bunu görüşür müsünüz?'' sorusuna Aydın, ''RTÜK'ten gelirse görüşürüz tabii'' karşılığını verdi.Kategori : GÜNCEL